Talpra BDK, hí a haza Itt a fedés, ezt vagy azt! Taggeljünk vagy.....

Talpra BDK, hí a haza, Itt a fedés, ezt vagy azt! Taggeljünk vagy Graffeljünk? Ez a kérdés válaszatok BDK istenére, Esküszünk, Esküszünk H tiszteséges állampolgárok többé Nem leszünk !! XD­­

Mi is a Graffiti?? KirályKacsintás


A Graffiti (görög eredetü, de Amerikából származó fogalom, melynek eredeti jelentése: feliratok) legjellemzöbb elöfordulási helye a köztereken lévő falfelület. Szöveges formái a halandzsaszerű, de sok esetben aforisztikus feliratok, amik lehetnek versszerűek is. A szövegeken kívül jellemzőek a rajzok is. Szórófestékkel készült válfaja a tag. Falfirkák leletei az ókor óta ismertek.

Divatjelenségként nyugati világban az 1960-as években terjedt el.

Vannak név szerint ismert alkotói is. Legnevezetesebb Keith Haring, de legtöbbjük – ahogy Magyarországon is – névtelenül, illetve illegálisan tevékenykedik. A falfirkák gyűjtésének kezdeményezője Brassaï volt, a párizsi gyerekek falfirkáiról készített fotóalbumot.

A graffiti, mint undergound müvészeti ág Meglepett


A graffiti (az amerikai angolba olasz közvetítéssel érkezett jövevényszó, egyes száma: graffito) bármilyen köz- , vagy magántulajdonba/-ra karcolt, vésett, festett vagy más módon készített rajz vagy írás. A graffitit sok ember elítéli és vandalizmusnak tekinti, mivel csekély mértékben hordoz művészi értéket (esetleg a leendő művész vázlatfüzetének tekinthető), másrészt a magántulajdon durva megsértését jelenti.

Eszközeik Nyelvöltés

A graffitisek kiszolgálására külön iparág jött létre. Számos cég csak a writerek kellékeit gyártja.

  • Az egyik mára legjobban elterjedt eszköz a graffitizéshez a festékszóró flakonok, azaz a kannák. Ezekkel a graffitisek bombákat, vagy tageket csinálnak főleg. Erre ma már lehet kapni speciálisan graffitizésre gyártott kannákat, de sokan (főleg a kezdők) sima festékboltban kapható festékszórókkal graffitiznek. A graffitizéshez kitalált kannák ma már lassan átveszik az autóssprayek helyét.Erre Úgynevezett capet raknak.Ennek is sok fajtája van.
  • A másik fontos eszköz a filc. Ezekkel a graffitisek tageket csinálnak. Több fajtája van a filceknek: T-filc, vízüveg filc, lakkfilc. A graffiti filcek sajátossága az, hogy újratölthetőek. A T-filc nagyon széles fejű filc (a filc vége T alakú). A vízüveg filc speciálisan üvegre való, ami száradás után fehér, matt, enyhén átlátszó lesz. A profik ezekbe maguk házilag kevernek festéket, fehér festékből, hígítóból, akár tojásfehérjéből is. Ezeket nem lehet lemosni az üvegfelületekről. A lakkfilc sima színes lakk alapú filc.
  • A festékhengerek is részei lehetnek a graffitizésnek. Az így készült graffitik főleg 2 színűek (ált. fekete-fehér), a betűk egyszerűek és olvashatók. A prók ha olyan falra akarnak kannával graffitizni, ahol már sok graffiti van, akkor gyakran előtte festékhengerrel lefestik a falat (ez a fedés).
  • Egy nagyon drasztikus eszköz is vagy amelyet főleg az üveg felületeken láthatunk: a karcolás. Ennek eszköze egy tetszőleges kő, vagy fenőkő.


Fogalmak a graffitihez Pénz beszél

  • A tag (teg) a writer (firkász) neve, a csapat neve vagy csak egy sima üzenet lehet.
  • A tagger/writer (tegger/rájter) a firkász, aki rajzol, fest.
  • A bomba egy percek alatt elkészíthető egyszerű rajz, legtöbbször bubble style-ban készült rajz.
  • A króm ezüst színnel kitöltött rajz, általában a fekete-ezüst párosításban.
  • Az end 2 end a vagon elejétől a végéig tartó rajz.
  • A top 2 bottom a vagon aljától a tetejéig tartó rajz.
  • A wholecar az egész vagont befedő rajz.
  • A wholetrain az egész vonatot befedő rajz.
  • A legál a legálisan elkészített rajz.
  • Az outline a rajz körvonala.
  • A 2nd outline (a második outline) a rajz körbehúzása ami általában rikító színnel történik.
  • Az inline a rajz kitöltése.
  • A crew (krú) csapat (nem csak a graffitin belül használatos).
  • A black book a firkász vázlatfüzete és bibliája.
  • A kanna a festékszóró (az angol can szóból).
  • A cap (kep) a szórófej, ami cserélhető és igen sok fajta/vastagságú van.
  • A toy kezdő vagy tehetségtelen graffitist jelent, akit a profik megvetnek.
  • A regular writer > king > legend a további fokozatok, minden úgynevezett fok azaz rang a városban kitett rajzok számától vagy minőségétől függ.

A falfirka vagy graffiti pszichologiája Üvöltés

A vendégeink, ha otthonunkba látogatnak, tiszteletben tartják házigazdai minőségünket. A birtokunk határát is tisztelik, annak ellenére, hogy azokat nehéz megsérteni, hiszen az valamilyen jelkép, mint valóságos korlát. A tehetősebbek védekeznek őrökkel, zárt láncú televíziós rendszerrel, riasztóberendezéssel vagy kutyákkal.

Ez be is válik, de időnként mágnesként is hat az urbánus kirekesztettek, azaz a bűnbandák számára. A bűnbandáknak - főleg az Egyesült Államokban tevékenykedőknek - is megvan a maguk territóriuma, de számukra nem a személyes, hanem a bandák által uralt felségterületek fontossága számít. Mivel ezek nem hivatalosan elismert területek keményebben kell védeni, mint a többi, a társadalmi normák alapján kimért birtokokat. Ahhoz, hogy a védelem hatékony lehessen, a riválisokkal egyértelműen tudatni kell a határokat, hogy tudják, mikor lépnek tiltott területre. Az állatok ezt úgy valósítják meg, hogy az uralmuk alatt lévő területen járőrözésük során szagnyomokat hagynak maguk után. Az ember vizuális alkat, s az általa uralt territóriumokat inkább látható nyomokkal kell megjelölni.

A lakás, vagy a háztulajdonosok jele: névtáblával ellátott kapu vagy bejárati ajtó. Ahol rivalizáló bandák róják az utcákat, ott drasztikusabb jelekre van szükség. Ez a jelenség a legszembetűnőbb az amerikai nagyvárosok utcáin, ahonnét a legújabb kori graffiti is származik. A bandatagok testét tetoválás díszíti.

Ha a városi környezet túlságosan is szürkévé válik, a lakói fellázadnak, és formabontó, egyedi territoriális, dekorációs megoldásokhoz folyamodnak. A bandák uralta, lelakott városrészeken a házak falait "szinte a graffitik tartják össze". Némelyik pusztán dekoráció, míg mások valamely bandát jelentik, illetve felségterületük határait jelzik. A rivális bandák néha megpróbálják eltüntetni ezeket a jeleket. Az eredménye a bandaháború.

A bandatagok állandóan nincsenek jelen, de névjegyüket gondosan elhelyezik az összes felelhető és állandó területre. Erre a célra leggyakrabban festékszóró sprayt használnak. Az alvilági fiatalok társadalmi életének fontos részét képezik a graffitik.

Kettőféle graffiti "művész" készíti őket: a díszítő festők, akik kedvtelésből készítik hatalmas freskóikat; a bomberek, akik bármerre járnak otthagyják graffitis névjelüket vagy throw-upjukat. Ezzel jelzik a világnak, hogy itt jártam.

Az utókornak kell megtalálnia módját, hogy miként lehet megőrizni a városi létnek az értékes részét. Hogyan lehet megszabadulni a káros velejáróktól? A titok nyitja, hogy a város központját kell szellemileg olyan üdítővé és szórakoztatóvá tenni, hogy az emberekből ne a destruktív, hanem a kreatív reakciókat váltsa ki. A várostervezés során bőven kínálkozik alkalom a vad, extravagáns ötletek kidolgozására, ám ezek szinte sohasem jutnak el a megvalósítás szintjéig. A döntéshozók valamilyen érthetetlen okból, ezeket a szívderítő jellegeket a mindennapi utcaképben képtelenek megvalósítani. Az emberek reakciója ellenére egyetlen illetékes sem veszi tudomásul, hogy ezek mennyire hatással vannak az emberekre.

A környezet megváltoztatásának az igénye Kacsintás

A világ más részein a graffitis csapatok órákat töltenek azzal, hogy a sivár gettófalakat vidám színekkel és ábrákkal tegyék elviselhetőbbé. Sok esetben a végeredmény hatalmas absztrakt képzőművészeti alkotásokra hasonlít. Az emberek többsége mégis inkább bosszankodik és nem értik, hogy az embernek játékos ötletességgel kell díszítenie a világot, amelyben él. A graffitiművészeket egyszerűen vandálnak minősítik és visszasírják a sivárságot. Az embernek elvileg megvan minden adottsága ahhoz, hogy a nagyvárosi élettérben jól érezzék magukat. Ha nem feledkeznénk meg arról, hogy az evolúciónak még nem volt meg az ideje módosítani a törzsi vadászó jellegen, ami fajunkra annyira jellemző, akkor nyugodtan élveznénk a város stimuláló hatását. Ha várost megpróbálnánk hozzáilleszteni az ember alaptermészetéhez, és nem az embert akarnánk rákényszeríteni, hogy alkalmazkodjon a városhoz, akkor semmi sem lehetne lehetetlen. Valódi helyi közösségekben élhetnénk, amelyeknek meglenne a maga sajátos jellege és egytől egyig hozzáférhetnénk azokhoz a nagyobb központi létesítményekhez, amelyek a polgárok kikapcsolódásáról és feltöltődéséről gondoskodnak. Ehhez újra kellene tervezni a városainkat. Mostanáig véletlenszerűen növekedtek. Ha el akarjuk kerülni az előttünk élt hatalmas civilizációk sorsát, akkor a 21. században meg kell ennek a kihívásnak felelni.

"Forditott" graffiti ("reverse graffiti") Határozatlan

Létezik a graffitinek nem a felületre való felfestéssel, hanem a felület megtisztításával való előállítása is, amit angolul „reverse graffiti”-nek neveznek. Ebben az esetben az alkotó általában a felületen lévő piszokréteget távolítja el, és így állítja elő a rajzát.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 1
Havi: 1
Össz.: 3 080

Látogatottság növelés
Oldal: Mi is a Graffiti??
Talpra BDK, hí a haza Itt a fedés, ezt vagy azt! Taggeljünk vagy..... - © 2008 - 2024 - bdkcrew.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »